Do podcastu sme si pozvali našich priateľov, o ktorých vieme, že s nami zdieľajú nadšenie a zanietenosť pre naše miestne dejiny. Zaujímajú ich historické fakty, ale tak ako aj nás, o niečo viac aj mýtické príbehy a legendy. Tie dávajú čaro miestu kde žijeme. Neformálnu komunitu regionálnych historikov tvoria naši priatelia:
Igor Wzoš
Vyštudoval sociológiu, pôsobí ako predseda predstavenstva v združení Slovak Smart City Cluster, kde sa venuje téme smart (=rozumné) mesto, región. Ako poslanec mesta Poprad ako aj poslanec VÚC Prešovský kraj sa dlhodobo venuje aktuálnemu regionálnemu dianiu, ale zaujímajú ho aj fascinujúce príbehy minulosti a inšpirujúce osudy miestnych ľudí, ktoré utvárali jeho rodný Spiš. Vo voľnom čase o týchto témach rád debatuje s priateľmi, ktorých pozval rozprávať sa o spoločnej histórii do podcastu Rh faktor - Regionálna história.
Mikuláš Argalács
Publicista, pôsobil ako redaktor regionálnych periodík Podtatranské noviny, Tatranský týždenník, a Poprad. Je autorom viacerých historických publikácií o Poprade, o Vysokých Tatrách a o ľuďoch ktorí tu žili, pôsobili. Ako osoba s dobrou znalosťou historických faktov o miestnych reáliách nesmel pri našich rozhovoroch chýbať a čo to nám prezradil o Dávidovi Huszovi, Jánovi Brokoffovi, ale aj o popradských kostoloch či omnibuse do Tatier.
Publikácie
- Symbolický cintorín
- Tatranské cesty k samostatnosti
- Prechádzky starým Popradom
- Kamienky zo storočnej mozaiky
- Kronika tatranskej električky a pozemnej lanovky
- Česká stopa v Tatrách
Ján Simkanič
Režisér, rodák z Popradu - Veľkej, ktorý počas svojej profesionálnej kariéry dlhodobo pôsobil v Prahe. O Poprade natočil 2 autorské dokumentárne filmy: Poprad známy, neznámy a Poprad - Tatry. Pri príležitosti osláv 70tich rokov „spojenia“ piatich samostatných mestečiek do „Veľkého“ Popradu napísal ako dar mestu a Popradčanom poému Slovutný Poprad. V rámci svojej zberateľskej vášne pre všetko umelecko-historické, čo súvisí s regiónom Vysokých Tatier, sa zaujíma aj o príbehy, ktoré sú spojené s nadobudnutými zbierkovými predmetmi. Skladá tak mozaiku veľkých i malých príbehov o našom meste, o jeho výnimočných osobnostiach, o významných i menej významných udalostiach, s ktorými sa podelil v našich rozhovoroch.
Rastislav Ovšonka
Redaktor a autor množstva článkov, pôsobil v Tatranskom dvojtýždenníku, Podtatranských novinách, Rádiu Tatry a tlačovej agentúre SITA. Je predsedom klubu filatelistov v Poprade a svoju zbierku poštových známok s tatranskou tematikou predstavil v publikácii Tatranské motívy na poštových známkach. Nadšenie pre dejiny mesta a regiónu sa odzrkadľujú aj v jeho aktivitách týkajúcich sa ochrany a propagácie Kostola sv. Egídia, ktorý patrí k najstarším a najhodnotnejším pamiatkam Popradu. V počte výstupov na vežu tohto kostola ho nepredbehne žiaden iný Popradčan (vlastní slovenský rekord v počte výstupov na kostolnú vežu zaregistrovaný v Slovenskej knihe rekordov), pričom v jej priestoroch inicioval galériu s unikátnymi zábermi pôvodného vybavenia kostola a najstarších vyobrazení Popradu. V našom podcaste sa s ním zhovárame napríklad aj o popradskom hokeji, nakoľko sa ako autor zahĺbil do jeho dejín a v 7 publikáciách zmapoval jeho vývoj od zrodu až do roku 2006.
Michal Materný
Michal Materný je rodákom z Gánoviec. Venuje sa histórii už od čias štúdií so zameraním na rodnú obec, kde má svoje korene. Ako učiteľ myslel aj na to, aby o našich predchodcoch a ich dielach vedeli aj naše deti. Svoj záujem o históriu a jej zviditeľnenie pretavil do štúdia života obyvateľstva v Gánovciach, ktorého výsledky prezentoval v jedinečnej monografii s názvom Gánovce v rokoch 1918 – 1945.
Eva Kulová
Československá Popradčanka, ktorá je významnou osobnosťou nášho regiónu. Počas svojho života bola pre svoje názory a pôvod prenasledovaná Štátnou bezpečnosťou, v novembri 1989 organizovala v Poprade Nežnú revolúciu. Profesijne sa venovala investičnej výstavbe a 13 rokov žila a pracovala v USA. Dodnes sa aktívne účastní na verejnom živote. Sme radi, že prijala pozvanie aj do nášho podcastu a čo to nám prezradila nielen zo svojho zaujímavého života, ale aj života jej strýka, popradského staviteľa, projektanta, filantropa Jozefa Šašinku. Práve o ňom napísala aj svoju literárnu prvotinu - Tatranský staviteľ Jozef Šašinka.
Michal Lipták a Alica Šoltýsová
Dnes už emeritný pán farár Michal Lipták dlhoročne pôsobil v kostole sv. Juraja v Spišskej Sobote. Počas svojho pôsobenia sa pričinil o opravu a zveľadenie tejto národnej kultúrnej pamiatky, obnovené boli interiérové prvky a inicioval tiež vytvorenie vitrážových okien. Nielen krása a hodnota tohto kostola, ale aj iné sakrálne pamiatky a témy ho oslovili natoľko, že ich literárne spracoval už v 9 knihách. Je aj amatérskym umelcom, svoje obrazy vystavoval v Starej Ľubovni, Kežmarku, Poprade a v susednom Poľsku. O jeho zatiaľ poslednej publikácii s názvom “IKONY - umenie, ktoré spája” sme hovorili spolu s Alicou Šoltýsovou, odivovateľkou tvorby pána Liptáka.